Drążki do podciągania jako uzupełnienie siłowni i nie tylko

Podciąganie się na drążku jest niezwykle trudnym ćwiczeniem i wymaga sporo siły i determinacji do uzyskania upragnionych efektów

Podciąganie się na drążku jest niezwykle trudnym ćwiczeniem i wymaga sporo siły i determinacji do uzyskania upragnionych efektów. Jeżeli jednak zdecydujemy się na te ćwiczenie i regularnie będziemy podnosić sobie poprzeczkę efekty mogą być naprawdę zadowalające. Ćwiczenie to może być uzupełnieniem treningu siłowego lub jednostkowym treningiem. Większa część osób podciąga się nie więcej niż 10 razy, mało kto 15, lecz regularne ćwiczenie pozwoli nam osiągnąć ten wynik a nawet go sforsować.

Jakie są sposoby podciągania się na drążku i na jakie partie mięśni oddziałują

Generalnie ćwiczenie to daje efekt w postaci wzmocnienia mięśni ramion oraz górnej części grzbietu. Jednak to która partia mięśni będzie bardziej zaangażowana podczas ćwiczenia zależy od zastosowanej techniki. Istnieją dwie techniki podciągania się na drążku:

  • z nachwytem. Ćwicząc tym sposobem możemy spodziewać się lepszych efektów w rozwoju górnej części pleców. Jeszcze bardziej zaangażujemy nasze plecy rozszerzając uchwyt dłoni na drążku, pracować będzie mięsień najszerszy grzbietu co spowoduje poszerzenie górnej części pleców;
  • z podchwytem. Jeżeli chcemy uzyskać lepszy efekt w postaci rzeźby ramion należy ćwiczyć z podchwytem, wówczas aktywne są najbardziej bicepsy, co przyspiesza rozrost tkanki mięśniowej. Jeżeli będziemy zaawansowani w tego rodzaju ćwiczeniu, można pogłębić pracę ramion zwężając rozstaw dłoni na drążku.

Rodzaje drążków i ich średnie ceny

Istnieje kilka rodzajów drążków, wszystkie przyniosą taki sam efekt, lecz różnić się będą komfortem użytkowania, a także ceną.

  • drążki rozporowe – najpopularniejszy rodzaj drążka, montowany poprzez wykręcanie bocznych śrub napierających na futrynę, przeciętny koszt nie przekracza 100zł
  • drążki ścienne – montowane za pomocą śrub i kołków do ściany, bardziej efektowne, koszt w granicach 150zł
  • drążki sufitowe – montaż taki sam jak drążków ściennych, z tym wyjątkiem, że montowane są do sufitu, koszt również w granicach 150zł
  • drążki narożne – instalowane do rogu ściany w ten sam sposób co ścienne i sufitowe, ich koszt to ok. 200zł.

Rodzaj drążka trzeba rozpatrywać indywidualnie, w zależności od tego jak często będziemy go używać i w jakiej części naszego mieszkania będzie on miał się znajdować.

Czy warto zainwestować drążek do ćwiczeń w mieszkaniu


Drążki do podciągania zajmują w przeciwieństwie do siłowni bardzo mało miejsca (https://www.marbo-sport.pl/pol_m_Sprzet-silowy_Urzadzenia-do-cwiczen_Drazki-do-podciagania-1041.html), a dobrze usytuowane mogą pozostać nawet niewidoczne, więc jeżeli zaczynamy przygodę z siłownią to z całą pewnością warto zainwestować w ten sprzęt, zwłaszcza że nie stanowi on zbyt wygórowanego wydatku, a może przynieść całkiem dobre efekty. Mogą również być cennym uzupełnieniem naszej siłowni, gdyż to proste ćwiczenie bardzo korzystnie wpływa na pracę naszych ramion i pleców i ciężko je zastąpić standardowym sprzętem z siłowni.

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com